MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA

Drewniany kościółek cmentarny p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny wzniesiony w XV w.( 1518r. – na podstawie badań dendrochronologicznych)

Jest najcenniejszym zabytkiem na terenie gminy Iwkowa, włączonym do „Szlaku Architektury Drewnianej Małopolski” www.drewnianamalopolska.pl. To świątynia zbudowana w stylu gotyckim, z drewnianych bali wykonanych na zrąb, z zewnątrz oszalowanych deskami. Jest to obiekt jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Ściany we wnętrzu kościoła pokryte są polichromią figuralną z 1629 roku. Ołtarz główny, ukazujący scenę nawiedzenia, pochodzi z 1688 roku; w zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie NMP, a poniżej późnogotyckie drewniane tabernakulum. Podczas zwiedzania drewnianego kościółka na „starym cmentarzu” warto zwrócić uwagę na nieliczne już, ale jednak obecne, leciwe kamienne nagrobki lub ich fragmenty (niektóre pamiętają jeszcze XVIII wiek). Świątynia w ostatnich latach przeszła gruntowną konserwację podczas której wymieniono elewację i odnowiono freski pokrywające ściany i inne elementy. Wymieniono także ceramiczną posadzkę z lat 80 XX w. na nową, stylem nawiązującą do pierwowzoru.

Zwiedzanie kościółka:czw. – sob. godz.900– 1800, ndz. godz. 1200– 1700– od maja do końca września(zwiedzanie w innym terminie, możliwe po wcześniejszym kontakcie z przewodnikiem, tel.783 750 219)

 

Muzeum Parafialne im. ks. Jana Piechoty

W Muzeum Parafialnym mieszczącym się w piwnicach plebanii w Iwkowej można obejrzeć liczne, ocalone od zapomnienia, unikalne zbiory sztuki ludowej minionego okresu, dokumentujące historię i życie Iwkowej w dawnych czasach, m.in.  rzeźbione świątki, mszały, modlitewniki, stare iwkowskie fotografie, obrazy olejne, oleodruki, sprzęty gospodarskie, i inne. Muzeum udostępniane jest do zwiedzania po uprzednim uzgodnieniu w kancelarii parafialnej, tel. 14 684 43 27

Kościół w Wojakowej

Wzniesiono go w 1363 roku. Była to budowla gotycka z kamienia, która przetrwała w prawie niezmienionej formie do lat 30. XX wieku (w XVIII wieku dobudowano jedynie drewnianą wieżę). W latach1930-31 rozebrano główny korpus kościoła zachowując jedynie prezbiterium, stanowiące do dziś przedmiot zainteresowań historyków sztuki, do którego w 1932 roku dobudowano obecną bryłę. XVI- wieczne prezbiterium kościoła wpisane zostało do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, jako obiekt posiadający wyjątkowe wartości architektoniczne, historyczne i zabytkowe.  Do dzisiaj przetrwały: gotycka kamienna chrzcielnica, barokowy ołtarz główny oraz odlany w 1687 roku dzwon z plakietką Matki Bożej z Dzieciątkiem, umieszczony w wolno stojącej dzwonnicy.

Izba Regionalna w Wojakowej

Znajduje się w  budynku obok plebanii, zawiera  wiele przedmiotów codziennego użytku sprzed lat(tel. 14 684 51 47).

Kaplica – pustelnia św. Urbana

„Ukrywa się” w lasach na terenie Iwkowej. Wzniesiona została w XVIII wieku, a w 2005 roku wpisano ją do rejestru zabytków. Jest jedną z najbardziej znanych, a zarazem najstarszych budowli w Iwkowej. Stoi w miejscu niegdysiejszej legendarnej pustelni św. Urbana w lesie pod stokiem Bukowiec na Roli Zięciowskiej. Pustelnia odnowiona została  w 2012r. Wewnątrz zobaczyć możemy drewniany barokowy ołtarzyk z repliką XVII- wiecznego obrazu Św. Urbana.

Wieża widokowa na Szpilówce w Iwkowej

Wieżę o wysokości 34 metrów usytuowano na wzniesieniu Szpilówka (516 m n. p. m.). Do użytku oddana została w 2019 r. Z jej szczytu możemy podziwiać zachwycający krajobraz Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego, czy Pogórza Rożnowskiego. Przy samej konstrukcji znajduje się altana, ławki oraz stoły turystyczne,a poniżej  schronienie w formie ziemianki. Istnieje kilka wariantów dojścia do wieży. Dla wygody turystów powstało aż 9 parkingów.

Źródełko powstańców styczniowych

Znajduje się na skraju lasu pod Piekarską Górą i tworzy jeden z cieków źródłowych Piekarskiego Potoku. Obok znajduje się krzyż upamiętniający powstańców.

Krzyż powstańców styczniowych wznosi się na niewielkiej leśnej polance na Piekarskiej Górze (515 m  n.p.m.).

Stary dębowy krzyż został postawiony wedle przekazów w 1864 roku, na pamiątkę uczestnictwa okolicznej ludności w powstaniu styczniowym. Odnowiony, opatrzony kamiennym obeliskiem z wyrytym na nim napisem: „Krzyż powstańców styczniowych”, głosi pamięć niepodległościowego czynu.

Rezerwat leśny „Bukowiec”

Bukowiec(494 m n.p.m) w całości zalesiona góra, położona na Pogórzu Wiśnickim, będąca częścią tzw. Pasma Szpilówki, zajmuje 5,53 ha. Wznosi się nad miejscowościami Iwkowa i Tymowa.Na grzbiecie Bukowca w 1960 r. utworzono ścisły rezerwat przyrody Bukowiecchroniący ciekawy florystycznie zespół buczyny karpackiejz domieszką lasów olchowo – dębowych. Rośnie tu między innymi kwitnący i owocujący bluszcz pospolity  (Hedera helix).

Krzyż jubileuszowy milenijny i droga krzyżowa w Połomiu Małym.

Wzniesiony na wzgórzu powstał w 2000 roku. Prowadzi do niego z jednej strony droga krzyżowa z trudnym podejściem, z drugiej strony do Krzyża Jubileuszowego prowadzi droga dojazdowa, gdzie okrężną drogą można łatwo dojechać samochodem. Poniżej znajduje się  Grota Lourdes. Ze wzgórza, na którym wznosi się krzyż, rozciąga się panoramiczny widok na okolicę.

 

Przystanek Karskiego w Kątach

Przy dworze w Kątach znajduje się ławeczka wzniesiona ku pamięci Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, który ukrywał się w tej miejscowości przez kilka miesięcy.

Wystawy minerałów i skamieniałości z całego świata

Kolekcja jest własnością Kamila, Mileny, Noemi i Blanki Capar. Początek zbiorów sięga roku 2002.
Dziś kolekcja liczy kilkaset okazów: ząb mamuta, ogromny trylobit z Maroka, drugi co do wielkości w Polsce amonit, skamieniałe drewna, minerały z Polski i świata, bursztyny bałtyckie, także te z inkluzjami. W większości są to okazy znalezione przez właścicieli, jednak są również te, które zostały zakupione.
Wystawa znajduje się w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Iwkowej. Zwiedzanie możliwe w godz. pracy Urzędu Gminy, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym,14 68 44 010.

Hodowla królików rasowych

Małopolski Związek Hodowców Królików Rasowych Mirosław Duda, 32- 861 Iwkowa 651, tel. 609 315 968, email:mkhkr@interia.pl  www.malopolskiekroliki.pl

Powstała w 2018r. Związek ma siedzibę w Iwkowej. Jego członkowie biorą udział w różnych wystawach i konkursach, w których ich króliki zdobywają wiele nagród i medali. Królikarnię Mirosława  Dudy można nieodpłatnie zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Hodowla znajduje się po drugiej stronie Ośrodka Zdrowia w Iwkowej (zakład kamieniarski).