SZLAKI

 

MAPA aktualna VII 2014

 

Szlak turystyczny PTTK z Rajbrotu do Czchowa oznaczony kolorem zielonym. Piktogram zielony PTTK.

Szlak turystyczny PTTK prowadzący z Lipnicy Murowanej do Rajbrotu oznaczony kolorem czarnym. Piktogram czarny PTTK.

Szlak Powstańców z wariantem rodzinnym. Piktogram czerwony i żółty.

Przebieg szlaku głównego – długość: 9,3 km, oznaczony kolorem czerwonym. Początek szlaku: parking przy Urzędzie Gminy w Iwkowej (Iwkowa Jędrychowo) – przełęcz pod Szpilówką – Krzyż Powstańców – Piekarska Góra – koniec szlaku: Bacówka „Biały Jeleń”.Wariant rodzinny to odcinek Szlaku Powstańców z możliwością skrócenia trasy.
Przebieg szlaku skróconego – długość: 2,8 km, oznaczony kolorem żółtym. Początek: Krzyż Powstańców (Iwkowa Humiejewo) – koniec: Bacówka „Biały Jeleń”.
Opis

SZLAK POWSTAŃCÓW Z WARIANTEM RODZINNYM

Szlak spacerowy POWSTAŃCÓW rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana. Pomiędzy kościołem parafialnym w Iwkowej, a budynkami szkolnymi skręcamy wprawo na drogę asfaltową kierunku cmentarza (obok kościoła znajduje się Muzeum Parafialne im. ks. Jana Piechoty). Dochodzimy do drogi osiedlowej w kierunku Ośrodka Zdrowia, skręcamy w lewo na drogę polną. Następujący odcinek jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Przy skręcie w prawo na drogę leśną następuje rozejście się szlaków spacerowych Powstańców i Św. Urbana oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Skręcamy w prawo na drogę, leśną. Przy wiacie turystycznej pod Szpilówką, na rozdrożu, następuje rozejście się szlaków: spacerowego Powstańców oraz szlaku rowerowego czarnego Dużej Pętli Rowerowej. Szlak spacerowy prowadzi pod górę, wądołem do kapliczki Kociołków, a następnie trawersem na przełęcz pod Szpilówką. Na rozdrożu pod przełęczą, w lewo drogą gminną wychodzimy bezpośrednio na siodło grzbietu. Następuje tutaj połączenie szlaku spacerowego Powstańców oraz szlaku turystycznego zielonego (PTTK). Cały czas poruszamy się grzbietem wspólnie ze znakami szlaku zielonego. Przy węźle szlaków turystycznych na przełęczy pod Krzyżem Powstańców dochodzi szlak spacerowy Powstańców w wariancie rodzinnym. Na rozdrożu pod Piekarską Górą następuje rozejście się obu szlaków. Droga prowadzi trawersem pod Piekarska Górą, wądołem do źródełka z krzyżem powstańców, a następnie w prawo drogą przez łąki na drogę powiatową w pobliżu przełęczy między Piekarską Górą, a Rogozową. Na roli Gawełdowo szlak łączy się ponownie ze spacerowym żółtym Szlak Powstańców wariant rodzinny i szlakami rowerowymi: czarnym Dużej Pętli Rowerowej i żółtym Małej Pętli Rowerowej. Szlaki razem prowadzą aż do Bacówki „Biały Jeleń”, gdzie znajduje się węzeł szlaków oraz koniec szlaku spacerowego żółtego.

Czas przejścia całego szlaku: z Iwkowej do Bacówki „Biały Jeleń” wynosi około 3 godziny 30 minut. W kierunku przeciwnym około 3 godziny 15 minut.

OPIS PRZEBIEGU WARIANTU RODZINNEGO.

Szlak spacerowy Powstańców w wariancie rodzinnym rozpoczyna się na przełęczy pod Piekarską Górą, obok Krzyża Powstańców. Szlak spacerowy żółty odchodzi tutaj w lewo (z dwóch dróg wybieramy tą bardziej w lewo), droga zejściowa jest stroma i ma charakter głębokiego wądołu. Na rozdrożu skręcamy w drogę biegnącą w lewo. Zejście staje się łagodniejsze, poniżej kapliczki skręcamy w drogę biegnącą w prawo na skraj lasu. Idziemy prosto w dół do drogi powiatowej przy roli Humiejewo. Po osiągnięciu drogi asfaltowej skręcamy w prawo. Odcinek dalszy jest wspólny ze szlakami rowerowymi: czarnym Dużej Pętli Rowerowej i żółtym Małej Pętli Rowerowej. Na roli Gawełdowo z prawej, z drogi gminnej, dołącza czerwony Szlak Powstańców. Szlaki razem prowadzą aż do Bacówki „Biały Jeleń”, gdzie znajduje się węzeł szlaków oraz koniec szlaku spacerowego żółtego.

Czas przejścia całego szlaku: z rozdroża pod Krzyżem Powstańców do Bacówki „Biały Jeleń” wynosi około 1 godzinę 5 minut. W kierunku przeciwnym około 1 godzinę 15 minut.

Szlak Świętego Urbana

Szlak oznaczony kolorem zielonym – długość: 6,5 km. Przebieg szlaku: parking przy Urzędzie Gminy w Iwkowej (Iwkowa Jędrychowo – skrzyżowanie dróg) – Pustelnia Św. Urbana – Bukowiec – pensjonat „Zyga”.
Opis

SZLAK ŚWIĘTEGO URBANA

Szlak spacerowy ŚWIĘTEGO URBANA rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana). Pomiędzy kościołem parafialnym w Iwkowej, a budynkami szkolnymi skręcamy wprawo na drogę asfaltową w kierunku cmentarza (obok kościoła znajduje się Muzeum Parafialne im. ks. Jana Piechoty). Dochodzimy do drogi osiedlowej w kierunku Ośrodka Zdrowia, skręcamy w lewo na drogę, polną. Następujący odcinek jest wspólny dla dwóch szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana) oraz szlaku rowerowego czarnego (Dużej Pętli Rowerowej). Przy skręcie w prawo na drogę leśną następuje rozejście się szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana) oraz szlaku rowerowego czarnego (Dużej Pętli Rowerowej). Skręcamy w lewo na drogę biegnącą po gruntach prywatnych. Uwaga! mijamy mylne rozdroże na którym kierujemy się bardziej na prawo i dalej prosto do góry za ścieżką. Odcinek ten jest wspólny dla szlaku spacerowego Św. Urbana i szlaku dojściowego zielonego (PTTK). Skręcamy w prawo za grzbietem na szczyt Bukowca, a następnie na przełęcz z drogą powiatową (Iwkowa- Tymowa). Trasa prowadzi częściowo drogą gminną, fragmentami granicami działek prywatnych. Odcinek zejściowy stromy i kamienisty, jest wspólny dla szlaku spacerowego Św. Urbana i szlaku zielonego (PTTK). Po zejściu na drogę powiatową skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą asfaltową do zajazdu U Zygi, natomiast Szlak turystyczny PTTK odchodzi w lewo, na grzbiet górski w kierunku Machulca.

Czas przejścia całego szlaku: z Iwkowej do zajazdu U Zygi wynosi około 2 godziny 30 minut. Podobnie w kierunku przeciwnym.

Szlak Suszonej Śliwki

Długość szlaku: 11,6 km, oznaczony kolorem niebieskim.
Przebieg szlaku: początek na parkingu przy szkole w Dobrocieszu – Dobrociesz Granice (skrzyżowanie dróg) – skrzyżowanie Dobrociesz Grabie – koniec szlaku: parking przy szkole.
Opis

SZLAK SUSZONEJ ŚLIWKI

Niebieski szlak spacerowy rozpoczyna się w Dobrocieszu na parkingu przy szkole, początkowo jest wspólny z Karpackim Szlakiem Rowerowym, oznaczonym kolorem czerwonym, wzdłuż drogi powiatowej, po około 1 km skręca w lewo na asfaltową drogę gminną. Trasa prowadzi stromymi stokami Szczełby aż na grzbiet w Dobrocieszu Granicach. Na skrzyżowaniu dróg gminnych szlak spacerowy skręca w lewo i prowadzi wspólnie ze szlakiem czarnym Dużej Pętli Rowerowej drogą grzbietową, aż do Dobrociesza Grabia, stromo w dół w kierunku Kątów. Szlak skręca w lewo na drogę gminną utwardzoną opuszczając w ten sposób drogę asfaltową ze szlakiem rowerowym. Potem droga gwałtownie skręca i sprowadza stromo w dolinę rzeki Dobrocieszki. Następnie szlak skręca w prawo na drogę powiatową w kierunku Drużkowa Pustego. Szlak ponownie skręca w lewo na drogę w kierunku Dobrocieszki i szkoły w Dobrocieszu. Powadzi drogami i ścieżkami wzdłuż strumienia do drogi gminnej w Dobrocieszu Nawsi. Szlak kończy się w Dobrocieszu na parkingu przy szkole. W ten sposób szlak tworzy pętlę, którą można wędrować w obu kierunkach.

Czas przejścia całego szlaku: w opisywanym kierunku wynosi około 4 godziny 30 minut. Podobny czas przejścia liczy trasa w kierunku przeciwnym.

Ścieżka spacerowa do punktu widokowego w Połomiu Małym.

Kolor szlaku: czarny. Przebieg szlaku: początek – przystanek w Porąbce Iwkowskiej, dalej punkt widokowy w Połomiu Małym, zejście na stadion „IVY Iwkowa, powrót do punktu wyjścia w Porąbce Iwkowskiej.
Szlak czarny spacerowy

W 2014 r. powstało przedłużenie czarnego szlaku PTTK z Rajbrotu na szczyt Kobyły, oznaczone kolorem czarnym.

 

Szlak żółty spacerowy

szlak zółty

Rozpoczyna się na górze Rogozowej (Bacówka  „Biały Jeleń”), prowadzi  przez Wojakową Góry na Kopiec i Kobyłę i dalej do niebieskiego szlaku PTTK na szczyt Łopusze Wschodnie.
Szlak zielony spacerowy

szlak zielony1

Zaczyna się przy przeprawie promowej do Pustelni w Św. Świerada w Tropiu, , dalej prowadzi koło zamku w Tropsztynie, skręca w stronę Wytrzyszczki, tam znajduje się odgałęźnik do skałek i bloków skalnych z piaskowca usytuowanych powyżej potoku Granicznik, dalej trasą główną na Połom Mały, w okolice Krzyża Jubileuszowego, dalej na Cisowiec i Czyżowiec, skąd schodzi do przystanku autobusowego w Witowicach, gdzie łączy się ze szlakiem zielonym PTTK.

Szlak czerwony spacerowy

szlak czerwony

To kontynuacja Szlaku Powstańców (czerwony szlak) od góry Rogozowej (Bacówka  „Biały Jeleń”), prowadzi przez Sołtysie Góry do Iwkowej, na początek Szlaku Powstańców przy parkingu Urzędu Gminy w Iwkowej.

Karpacki Szlak Rowerowy

Przez gminę Iwkowa przebiega fragment tego szlaku, oznaczonego kolorem czerwonym. Jest on częścią systemu szlaków przebiegających przez Karpaty. Jego długość wynosi 175 km, a trasa nawiązuje po trosze do dawnego handlowego szlaku węgierskiego. W obszarze gminy Iwkowa szlak biegnie na odcinku 8 km. Wychodzi z doliny Dunajca od Wytrzyszczki do Iwkowej (Kąciny) szlak biegnie doliną potoku Granicznik, potem kieruje się w stronę Porąbki Iwkowskiej, Drużkowa Pustego do Dobrociesza, gdzie opuszcza granice gminy i dalej biegnie w stronę Żegociny.

Duża Pętla Rowerowa

Oznaczona kolorem czarnym prowadzi od punktu startowego w Iwkowej przez Wojakową, Dobrociesz, Kąty, Połom Mały do Iwkowej.
Opis

DUŻA PĘTLA ROWEROWA

Szlak rowerowy DUŻA PĘTLA ROWEROWA rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, naprzeciw drewnianego kościółka p.w. Nawiedzenia NMP. Początkowo opisywany szlak biegnie drogą powiatową w kierunku północno-zachodnim. Odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków rowerowych Dużej i Malej Pętli Rowerowej. Docieramy do ważnego rozwidlenia dróg powiatowych, w lewo odchodzi droga, którą poprowadzony jest szlak Małej Pętli Rowerowej. Na powyższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i rozpoczynamy nieco mozolną wspinaczkę w kierunku widocznych zalesionych wzgórz Bukowca. Po ok.1 km, licząc od skrzyżowania, opuszczamy drogę powiatową, skręcając w lewo na asfaltową drogę osiedlową (zaraz za Ośrodkiem Zdrowia). Szlak dociera do skrzyżowania z lokalną polną drogą w kierunku Szpilówki. Po skręcie w prawo szlak prowadzi stosunkowo stromo w kierunku północno-zachodnim w stronę wzgórza. Droga jest miejscami utwardzona luźnym żwirem stąd na stromych odcinkach jazda na rowerze może być trudniejsza. Po niespełna kilometrze jazdy od drogi osiedlowej dojeżdżamy na skraj lasu. Od tego miejsca rozpoczyna się stromy podjazd gliniastą drogą na pograniczu lasu i pól uprawnych. Odcinek ten jest wspólny dla szlaku rowerowego i dwóch szlaków spacerowych (Powstańców i Św. Urbana). Docieramy do rozdroża w pobliżu wiaty wypoczynkowej pod Szpilówką. Na rozdrożu skręcamy w lewo i zmieniamy kierunek jazdy na południowy. Rozpoczyna się tutaj ok. 1 km zjazd prosto do Iwkowej Szpilowa. Zjazd jest uciążliwy ze względu na dużą ilość luźnego żwiru i polnych kamieni zalegających na drodze. Po skręcie w prawo na drogę gminną asfaltową szlak prowadzi łagodnym podjazdem kierunku zachodnim. Trasa jest kręta i wiedzie wśród zwartej zabudowy osiedli Szpilowo, Dzięgielewo, Ślufinowo, Pysnowo, Toczkowo i Gryzowo. Po ok. l km szlak dociera do drogi powiatowej. Po skręcie w prawo szlak prowadzi łagodnym podjazdem szerokim traktem. Trasa jest prosta i prowadzi wśród zwartej zabudowy osiedli Bodkowo, Duśkowo, Humlejewo, Piekarzowo, Janawino i Gawełdowo. Po ok. 1,4 km szlak łączy się z drogą gminną asfaltową, dochodzącą z lewej strony oraz z żółtym szlakiem rowerowym Małej Pętli Rowerowej. Po skręcie w lewo na drogę prowadzącą w stronę Bacówki „Biały Jeleń” szlaki zaczynają się wspinać w kierunku południowym. Na odcinku ok. 6oo m musimy pokonać 6o m przewyższenia. Najbardziej stromo jest przed samą Bacówką. Zaraz powyżej wjazdu na teren pensjonatu kończy się nawierzchnia asfaltowa. Początkowo szlaki biegną leśną drogą bez utwardzonej nawierzchni w kierunku południowym po północnych stokach Rogożowej. Stromy podjazd utrudniają koleiny. Trasie towarzyszą znaki pieszego szlaku turystycznego czarnego (PTTK) z Lipnicy Murowanej do Rajbrotu. Po ok. 200 m droga skręca łagodnym łukiem w lewo i prowadzi teraz w kierunku południowo-wschodnim. Droga trawersuje stokami wierzchołków Rogożowej. Trawers prowadzi przez źródliska Beli, dlatego trasa na tym odcinku jest często podmokła i pełna kałuż. Po dalszych 300 m podjazdu szlaki docierają do rozdroża w pobliżu siodła rozdzielającego oba wierzchołki Rogożowej. W tym miejscu kończy się wspólny przebieg ze szlakiem pieszym czarnym. Odchodzi on w prawo, do góry w pobliże wierzchołka Rogożowej. Szlaki rowerowe czarny i żółty schodzą na płytkie siodło, ok. 200 m i rozpoczynają trawers wierzchołka Rogożowej. Droga jest bardzo błotnista i prowadzi lekko pod górę. Po dalszych 6oo m trasa wydostaje się na grzbiet z rozdrożem. W tym miejscu szlaki rowerowe się rozchodzą. Szlak żółty Małej Pętli prowadzi drogą prosto, bezpośrednio do Wojakowej, szlak czarny Dużej Pętli skręca w lewo na grzbiet w kierunku Sołtysich Gór, (można w tym miejscu skrócić drogę zjeżdżając szlakiem żółtym prosto do Wojakowej, a tam kontynuować dalszą jazdę szlakiem czarnym). Po skręcie w lewo szlak czarny opuszcza się na głęboką i rozległą przełęcz pod Sołtysimi Górami. Sam zjazd jest nieco karkołomny. Trasa prowadzi przez obniżenia przełęczy, gdzie droga jest mocno zniszczona i rozjeżdżona przez ciągniki i maszyny leśne. Miejscami trzeba szukać objazdów bokiem przez las. Dalsza trasa wiedzie pofalowanym grzbietem Sołtysich Gór. Pełno tutaj krótkich podjazdów i zjazdów. Droga jest kręta, jednakże utrzymuje kierunek wschodni. Na trasie spotykamy liczne krzyżówki z drogami leśnymi, trzeba więc uważnie śledzić oznakowanie (bardzo łatwo można dać się tutaj sprowadzić którejś z dróg do Iwkowej Nagórza). Po gwałtownej zmianie kierunku na południowy zjeżdżamy krótko i kamieniście na polanę z samotnym gospodarstwem. Za nim kolejna zmiana kierunku, tym razem na południowo-wschodni na dobrą drogę o utwardzonej nawierzchni. Zjeżdżamy na skraj lasu do drogi asfaltowej na początku osiedla Zagórze, należącego już do Wojakowej. Kolejny odcinek to szybki i stromy zjazd do Wojakowej w dolinie Białki. Początkowo szlak prowadzi krótkim fragmentem drogi utwardzonej, ale dalej trasa wiedzie już szosą asfaltową, aż do doliny. Na grzbiecie utrzymujemy dotychczasowy kierunek, czyli zjazd na południowo-wschodni i wschodni. Z tej części szlaku rozciągają się bardzo rozległe widoki na Pasmo Szpilówki (po lewej) i Pasmo Kobyły (po prawej stronie). Po ok. 8oo m zjazdu drogą grzbietową następuje ostry skręt w prawo i stromy zjazd na dno doliny Białej do szosy powiatowej. Wstępny odcinek zjazdu biegnący przez tzw. Wądoły ma kierunek południowo-wschodni i jest bardzo stromy. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność, żeby zbytnio się nie rozpędzić, ponieważ poniżej znajduje się fragment krętej drogi. Poniżej osiedla Słomiana zmieniamy kierunek na południowy i już zdecydowanie łagodnie łączymy się z drogą powiatową. Jedziemy nią w kierunku kościoła w Wojakowej i docieramy do parkingu i kościoła. Kilkadziesiąt metrów za kościołem znajduje się skrzyżowanie z drogą powiatową, która odchodzi w lewo do Dobrociesza. W tym miejscu rozpoczyna się następny wspólny odcinek szlaków rowerowych: czarnego i żółtego. Szlaki prowadzą w kierunku Rajbrotu. Droga asfaltowa podchodzi lekko pod górę, aż do skrzyżowania z droga gminną wiodącą do osiedla Góry. Tutaj szlaki rowerowe się rozchodzą. Szlak żółty prowadzi dalej prosto drogą powiatową natomiast opisywany szlak czarny skręca na drogę w lewo. Po wjeździe na drogę gminną, wkrótce przekraczamy Białkę. Przejeżdżamy przez położone na dnie doliny osiedle Role i rozpoczynamy długi podjazd stokami Kopca aż na grzbiet. Na podjeździe szlak utrzymuje generalny kierunek południowo-zachodni. Na strome fragmenty stoku droga wspina się łagodniejszymi zakolami. Na trasie mijamy krótki stok narciarski. Ostatni fragment trasy to łagodny trawers, który wyprowadza nas na rozdroże. Po prawej, na łące powyżej, stoi wiata wypoczynkowa – doskonałe miejsce na odpoczynek po trudach podjazdu liczącego ok. 3,0 km długości. Na rozdrożu pod Kopcem skręcamy w lewo. Przez ok. 4 km szlak prowadzi bardzo widokowym grzbietem w kierunku południowo-wschodnim. Po ok. 1,5 km trasa szlaku dociera do płytkiej przełęczy, przez którą przechodzi droga powiatowa i szlak czerwony (Karpacki Szlak Rowerowy). Po przekroczeniu drogi powiatowej szlak dalej wiedzie drogą grzbietową pełną licznych podjazdów i zjazdów oraz miejsc widokowych. Po ok. 2 km ponownie przecinamy skrzyżowanie z drogą powiatową prowadzącą z Wojakowej do Ujanowic. Trasa szlaku prowadzi pofalowanym terenem w kierunku południowo-wschodnim w stronę Michalczowej. Na rozdrożu obok wiaty wypoczynkowej szlak skręca w lewo i bardzo stromo sprowadza do doliny Dobrocieszki. Należy na tym fragmencie szlaku zachować szczególną uwagę. Następnie czeka nas lekki podjazd do drogi powiatowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo gdzie czarny szlak łączy się z żółtym Małej Pętli Rowerowej. Po ok. 50 m docieramy do kolejnego skrzyżowania gdzie szlaki się rozdzielają. Szlak żółty skręca w lewo i biegnie do centrum Iwkowej, natomiast czarny skręca w prawo. Po skręcie szlak prowadzi ok. 300 m w kierunku Łęk, aż do granicy gminy Iwkowa, następnie skręca w lewo na lokalną drogę gminną w kierunku Połomia Małego. Zaczynamy łagodny podjazd grzbietem wzgórza. Z lewej pojawia się wysoki krzyż jubileuszowy. Dojeżdżamy do skrzyżowania z lokalną drogą, trasa szlaku prowadzi na prawo do góry. Docieramy do następnego rozdroża i w prawo kontynuujemy trasę szlaku. Po skręcie trasa szlaku przyjmuje ogólny kierunek południowo-wschodni. Po krótkim zjeździe i po ok.1 km docieramy do następnego rozdroża. Tutaj skręcamy w lewo, pod górę. Początkowo jest to stromy podjazd droga asfaltową, potem płaski odcinek na wierzchowinie, prowadzący drogą utwardzoną, a następnie ponad 300 m stromy podjazd drogą polną bez nawierzchni utwardzonej. Szlak krótko prowadzi przez las i odchodzi do rozdroża na skraju lasu. Po skręcie na rozdrożu w prawo trasa szlaku prowadzi drogą gminną do doliny Granicznika, gdzie łączy się z Karpackim Szlakiem Rowerowym (kolor czerwony). Po drodze mijamy osiedla Jamrozowo, Karwalowo, Mikoszowo i Kąciny. Ten odcinek kończy się przy zjeździe z drogi gminnej na drogę powiatową, oba szlaki (czarny i czerwony) skręcają w lewo i biegną razem ok. 1,3 km, aż do drogi powiatowej w pobliżu centrum Iwkowej. Na skrzyżowaniu dróg powiatowych Karpacki Szlak Rowerowy skręca w lewo, a szlak czarny w prawo. Dalszy przebieg szlaku czarnego, jest wspólny ze szlakiem żółtym Małej Pętli Rowerowej. Trasa szlaku kończy się w centrum Iwkowej.

Mała Pętla Rowerowa

Znakowana kolorem żółtym prowadzi z Iwkowej przez Porąbkę Iwkowską – Drużków Pusty – Dobrociesz – Wojakową i powraca do punktu wyjazdowego.
Opis

MAŁA PĘTLA ROWEROWA

Szlak rowerowy MAŁA PĘTLA ROWEROWA rozpoczyna się w Iwkowej na parkingu przy Urzędzie Gminy, naprzeciw drewnianego kościółka p.w. Nawiedzenia NMP. Początkowo opisywany szlak rowerowy biegnie drogą powiatowa w kierunku północno-zachodnim. Odcinek ten jest wspólny dla dwóch szlaków rowerowych (Dużej i Malej Pętli Rowerowej). Docieramy do ważnego rozwidlenia dróg powiatowych, na powyższym skrzyżowaniu skręcamy w lewo i kontynuujemy jazdę aż do kościoła parafialnego w Iwkowej i znajdującego się zaraz za mim skrzyżowania dróg. Na skrzyżowaniu trasa szlaku skręca w lewo. Przekraczamy Belę i jedziemy w kierunku zachodnim prawym brzegiem rzeki. Z lewej odsłaniają się widoki na Pasmo Szpilówki z widocznym fragmentem czarnego szlaku rowerowego.
Po 2,4 km licząc od skrzyżowania pod kościołem, szlak dociera do podwójnego skrzyżowania drogi powiatowej z drogami gminnymi. Zjeżdżamy z drogi powiatowej na drogę osiedlową w osiedlu Gryzowo i skręcamy w lewo opuszczając na ok. 1,5 km drogę powiatową. Od skrętu szlak żółty biegnie drogą gminną o nawierzchni asfaltowej przez osiedla: Maślowo, Filipowo i Kociolkowo. Odcinek kończy się przy zjeździe z drogi gminnej na drogę powiatową na roli Gawełdowo. Po skręcie w lewo szlak prowadzi łagodnym podjazdem w kierunku zachodnim, wraz ze szlakiem rowerowym czarnym Dużej Pętli Rowerowej. Po skręcie w lewo na drogę prowadzącą w stronę Bacówki „Biały Jeleń” szlaki zaczynają się wspinać w kierunku południowym. Na odcinku ok. 6oo m musimy pokonać 6o m przewyższenia. Najbardziej stromo jest przed samą Bacówką. Zaraz powyżej wjazdu na teren pensjonatu kończy się nawierzchnia asfaltowa. Początkowo szlaki biegną się leśną drogą bez utwardzonej nawierzchni w kierunku południowym po północnych stokach Rogożowej. Stromy podjazd utrudniają koleiny. Trasie towarzyszą znaki pieszego szlaku turystycznego czarnego (PTTK) z Lipnicy Murowanej do Rajbrotu. Po ok. 200 m droga ze szlakami skręca łagodnym łukiem w lewo i prowadzi teraz w kierunku południowo-wschodnim. Droga trawersuje stokami wierzchołków Rogożowej. Trawers prowadzi przez źródliska Beli, dlatego trasa na tym odcinku jest często podmokła i pełna kałuż. Po dalszych 300 m podjazdu szlaki docierają do rozdroża w pobliżu siodła rozdzielającego oba wierzchołki Rogożowej. W tym miejscu kończy się wspólny przebieg ze szlakiem czarnym pieszym. Odchodzi on w prawo, do góry w pobliże wierzchołka Rogożowej. Szlaki rowerowe czarny i żółty schodzą na płytkie siodło, ok. 200 m i rozpoczynają trawers wierzchołka Rogożowej. Droga jest bardzo błotnista i prowadzi lekko pod górę. Po dalszych 6oo m trasa wydostaje się na grzbiet z rozdrożem. W tym miejscu szlaki rowerowe się rozchodzą. Szlak czarny Pętli Dużej skręca w lewo na grzbiet w kierunku Sołtysich Gór. Szlak żółty Pętli Malej prowadzi drogą prosto, bezpośrednio do Wojakowej. Droga leśna biegnie stromo przez las w kierunku południowo-wschodnim. Po krótkim odcinku płaskiego grzbietu trasa zjazdu staje się bardzo stroma. Odcinki błotniste zastępują teraz fragmenty skaliste i licznymi luźnymi kamieniami. Zjazd wyprowadza szlak na skraj lasu z zabudowaniami Woli, należącej do Wojakowej. Przy pierwszych zabudowaniach wjeżdżamy na drogę o nawierzchni asfaltowej. Po ok. 250 m sprowadza ona szlak do szosy powiatowej w Wojakowej. Po wyjeździe na drogę powiatową szlak żółty skręca w lewo i kontynuuje przebieg aż do skrzyżowania dróg w Wojakowej koło kościoła. Początkowo droga obniża się stopniowo na dno doliny Białej. Po ok. 1,2 km docieramy do dużego skrzyżowania w dolinie Białej. W tym miejscu rozpoczyna się następny wspólny odcinek szlaków rowerowych: czarnego i żółtego (szlak czarny dociera tutaj drogą gminną z prawej strony, spod Kopca). Szlak żółty biegnie obok szkoły w Wojakowej, drogą powiatową w kierunku południowo-wschodnim. Na skrzyżowaniu dróg powiatowych szlak skręca w lewo i razem ze szlakiem rowerowym czerwonym (dalekobieżny Karpacki Szlak Rowerowy) prowadzi dalej drogą powiatową. Szlaki biegną wspólnie ok. 8oo m drogą po wierzchowinie, aż do skrzyżowania, gdzie szlak rowerowy czerwony skręca w lewo, w dół do Porąbki Iwkowskiej. Szlak żółty kontynuuje swój przebieg drogą powiatową w kierunku Kątów. Po ok. 3oo m docieramy do rozdroża, na którym, z prawej strony, dołącza szlak czarny Dużej Pętli Rowerowej. Rozpoczyna się tutaj krótki wspólny odcinek obu szlaków. Po ok. 500 m docieramy do skrzyżowania. W tym miejscu szlaki się rozdzielają. Szlak żółty skręca w lewo i biegnie do centrum Iwkowej drogą powiatową, natomiast szlak czarny skręca w prawo. Ostatni odcinek szlaku rowerowego żółtego prowadzi drogą powiatową w dolinie Białki, a następnie jej dopływu Beli. Szosa, którą biegnie szlak jest trasą przelotową do Tymowej i Łososiny Dolnej. Należy tutaj zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy jeździe grupowej. Po ok. 8oo m mijamy z lewej strony kościół w Kątach. Szlak dociera do skrzyżowania z drogą powiatową w centrum Porąbki Iwkowskiej. Tutaj z lewej strony ponownie dołącza do naszej trasy szlak rowerowy czerwony (Karpacki Szlak Rowerowy). Od skrzyżowania trasa szlaków jest lekko kręta i falista. Docieramy do rozdroża, na którym z prawej strony dociera szlak czarny Dużej Pętli. W tym miejscu opuszcza nas szlak rowerowy czerwony (Karpacki Szlak Rowerowy),który skręca w prawo. Dalszy przebieg szlaku żółtego jest wspólny ze szlakiem czarnym Dużej Pętli Rowerowej i prowadzi drogą powiatową. Trasa szlaku kończy się przy drodze powiatowej w centrum Iwkowej.

Szlak Iwkowskich ról

Niezwykły szlak obejmujący obszarem całą Iwkową. Oznaczony jest tablicami z nazwami ról, znaczącymi tożsamość wiejskich osiedli i osiadłych tu od wieków Iwkowian.
Iwkowskie role są niezwykłym zjawiskiem topograficznym. To jeden z fenomenów tożsamości, a zarazem odrębności kulturowej tego obszaru. Ich trwanie, świadczy o przywiązaniu mieszkańców Iwkowej do tradycji i przeszłości. Powstały w pierwszej połowie XIV w. wraz z lokacjami dwóch iwkowskich wiosek. Pośród nich tkwi iwkowska tożsamość i ciągłość dziedzictwa historii wsi.